• NOWINY, 28/29.03.19. FINAŁY TYMBARKA

  Finały XIX edycji pucharu "Z podwórka na stadion. Puchar Tymbarku" odbędą się w dnia 28 - 29.03.2019 w Nowinach. - Zaraszam serdecznie. Cieszę się ogromnie, że święto młodzieżowego futbolu, po rocznej przerwie wraca do nas - mówi Sebastain Nowaczkiewicz, wójt gminy Sitkówka Nowiny. 

  czytaj więcej » archiwum
 • WARSZAWSKIE SUKCESY MŁODZIEŻY

  Z sukcesami wrócili z Warszawy młodzi piłkarze Juventy Starachowice i KKP Korona Kielce. W finale pucharu Prezesa PZPN, Juventa uplasowała się na miejsu 5 - 8, KKP Korona wywalczyła 3. pozycję.

  czytaj więcej » archiwum
 • KARINA W KADRZE

  Karina Kosiarska z Łysicy Bodzentyn otrzymała powolanie do reprezentacji Polski kobiet U-17.

  czytaj więcej » archiwum
 • SĘDZIOWSKI MEMORIAŁ

  W Szewnej rozegrany został kolejny memoriał Zbigniewa Hińczy, Zbigniewa Lisa i Jerzego Kuchcińskiego.

  czytaj więcej » archiwum
 • DLA ŁUKASZA. POD PATRONATEM ŚZPN

  W Pawłowie rozegrany został turniej charytatywny "Gramy Razem dla Łukasza". Jednym z patronów i fundatorów nagród był Świętokrzyski Związek Piłki Nożnej. 

  czytaj więcej » archiwum
 

KOMUNIKAT ZARZĄDU ŚZPN

data: 2018-07-23

                         Komunikat w sprawie przyjęcia Korony Kielce II w poczet czwartoligowców

 

W związku z podjęciem przez Zarząd Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej na posiedzeniu w dniu 20 lipca maja 2018 roku uchwały w sprawie wyrażenia zgody na występowanie w rozgrywkach IV ligi w sezonie 2018/2019 drugiego zespołu Korony Kielce, Świętokrzyski ZPN wyjaśnia:

 

1. Podstawę prawną wyrażenia zgody przez Zarząd ŚZPN stanowi § 17 ust. 2 uchwały nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną. Zgodnie z powołanym przepisem "W szczególnie uzasadnionych przypadkach, za zgodą właściwego Wojewódzkiego Związku Piłki Nożnej prowadzącego dane rozgrywki, klub zgłaszający się do PZPN lub zgłaszający do rozgrywek drużynę w kategorii seniorów może rozpocząć rozgrywki mistrzowskie od klasy A, klasy okręgowej lub IV ligi”.

 

2. Za szczególnie uzasadniony przypadek należy uznać sytuację w jakiej znalazł się Klub Korona Kielce. W sezonie 2017/2018 Klub Korona Kielce wycofał zespół rezerw z rozgrywek IVligi uzasadniając, iż bezpośrednim zapleczem pierwszego zespołu będzie drużyna występująca w Centralnej Lidze Juniorów. Jednakże Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej na swoim posiedzeniu w dniu 23 maja 2018 roku obniżył maksymalny wiek juniora w centralnych rozgrywkach juniorów starszych z 19 lat do lat 18. Okoliczność ta w istotny sposób wpływa na konieczność zmiany podejścia do sposobu pracy szkoleniowej z piłkarzami w wieku powyżej 18 lat.

 

3. Zarząd ŚZPN docenił również jakość oraz skalę pracy z młodzieżą w Klubie Korona Kielce. Celowe jest umożliwienie młodym, perspektywicznym piłkarzom grę w zespole rezerw na dostatecznie wysokim poziomie rozgrywek tak, aby prawidłowo mogli się rozwijać, zyskując jednocześnie szansę gry w pierwszym zespole występującym na najwyższym poziomie rozgrywek piłkarskich w Polsce. Celu tego nie udałoby się osiągnąć poprzez czasowe zmiany przynależności klubowej, z uwagi na ograniczenia wynikające z okienek transferowych. Ponadto, młodzi piłkarze w wieku 19 lat uczęszczają do szkół średnich w Kielcach i przystępują w przyszłym roku do egzaminu maturalnego, zaś zmiany przynależności klubowej i konieczność stałych dojazdów na mecze i treningi, odbiłyby się negatywnie zarówno na ich rozwoju piłkarskim, jak i wynikach w nauce.

 

4.W okolicznościach przedmiotowej sprawy zakazu regulaminowego, o którym mowa w § 17 ust. 3 uchwały nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną. Stosownie do treści tego przepisu "Zasady określone w ust. 2 nie dotyczą klubów, których drużyna uczestniczyła wcześniej w rozgrywkach w kategorii seniorów, za wyjątkiem zgłoszenia drużyny rezerw." Dlatego też pomimo wcześniejszego wycofania drugiego zespołu Korony Kielce z rozgrywek IV ligi, możliwe było zastosowanie art. 17 § 2 przywołanej powyżej uchwały.

 

5. Uchwała Zarządu ŚZPN z dnia 20 lipca 2018 roku wpływa na zasady awansów i spadków w sezonie 2017/2018. Po dokooptowaniu drugiej drużyny Korony Kielce do IV ligi, ta klasa rozgrywkowa liczyłaby 17 zespołów, co wiązałoby się z koniecznością pauzowania w każdej kolejce przez jeden z zespołów, zatem aby zapewnić właściwy tok rozgrywek, Zarząd ŚZPN podjął decyzję o powiększeniu IV ligi w sezonie 2018/2019 do 18 drużyn. W takim przypadku - Zgodnie z § 20 ust. 3-6 Regulaminu Rozgrywek o Mistrzostwo IV ligi i niższych klas rozgrywkowych w kategorii seniorów oraz młodzieżowych na sezon 2017/2018 - uzupełnia się daną klasę spadkowiczem, który zajął najwyższą pozycję w tabeli końcowej danej klasy rozgrywek przy spadku. W IV lidzie na sezon 2018/2019 pozostanie zatem Klub Nida Pińczów, zaś w klasie okręgowej na sezon 2018/2019 – Klub Piast Stopnica.

 

6. Zarząd ŚZPN ma w pełni świadomość, iż przedmiotowa decyzja została podjęta w wyjątkowych okolicznościach, jednakże biorąc pod uwagę szczególnie dobro młodych piłkarzy, decyzja ta w pełni realizuje statutowe cele ŚZPN, do których zgodnie z art. 11 Statutu należy m.in.: „szkolenie młodzieży piłkarskiej, wychowywanie dzieci i młodzieży przez sport piłki nożnej przeciwdziałając negatywnym zjawiskom społecznym”.

W Imieniu Zarządu ŚZPN
Mirosław Malinowski

 
« wstecz
 
Ładowanie...
 
 
Facebook